Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.

Odmítnout vše můžete zde.

 

 

počítadlo.abz.cz

ZBOŽÍ V AKCI

Naše cena 289 Kč
Dočasně vyprodáno
Naše cena 320 Kč
Dočasně vyprodáno

Sjezdové lyže

O SERVISU SJEZDOVÝCH LYŽÍ.


NEJELY VÁM LYŽE ?  LEPIL SE VÁM SNÍH NA SKLUZNICE ?

Důvodem je špatný stav Vaší skluznice. Základní ochranou je její voskování, přičemž prohřátí skluznice zvýší absorpci vosku. Tuto péči můžete zkusit sami se žehličkou, ale hrozí riziko, že skluznici spálíte. Doporučujeme proto péči ski servisu, který Vám lyži nejen správně navoskuje, ale také vyleští.
Škrábance, rýhy nebo dokonce díry ve skluznici vyžadují razantnější opravy. Poškozená místa je potřeba buď zatavit materiálem k tomu určeným, nebo celé místo nahradit novou částí skluznice.


NEPOSLOUCHAJÍ VÁS LYŽE NA ZLEDOVATĚLÝCH PLOCHÁCH ?  UJIŽDĚJÍ VÁM LYŽE A NEDRŽÍ SMĚR ?

Důvodem je pravděpodobně špatný stav Vašich hran. Jízda po zamrzlých pláních a přešlapávání v řadách na vlek postupně tupí hrany. Hrany se brousí podle typu lyže a schopností lyžaře několikrát za zimní sezónu v závislosti na intenzitě lyžování, typu sněhu a stavu sjezdovek. Rozhodným okamžikem pro přebroušení je zhoršená schopnost udržet směr.

Kámen nebo tvrdý předmět může hranu poškodit více, případně ji z lyže vytrhnout. Lyžování s takto poškozenou hranou může být pro Vás i ostatní lyžaře velmi nebezpečné, proto vyhledejte okamžitě služby ski servisu.


ZTRÁCEJÍ VAŠE LYŽE DYNAMIKU, VEDENÍ LYŽÍ JE OBTÍŽNÉ ?

Důvodem je nejspíše narušená struktura skluznice, která do značné míry ovlivňuje jízdní vlastnosti Vašich lyží. Jemný vzorek na skluznici ve spojení s jejím správným voskováním zajišťují optimální odvod vody vznikající při tření skluznice a sněhu. Novou strukturu lze vytvořit brusnými kameny, které jsou součástí servisních strojů.


VYPÍNÁ VÁM VÁZÁNÍ PŘÍLIŠ ČASTO NEBO NAOPAK NEVYPÍNÁ VŮBEC ?

Odborné seřízení vázání využívá technologie přesně nastavující vypínací sílu vázání s ohledem na Vaše dispozice a lyžařské zkušenosti. Kvalitní nastavení vázání zvýší Váš pocit bezpečí a napomůže ochránit Vaše zdraví.


OBÁVÁTE SE O KOMFORT NA VAŠÍ DOVOLENÉ ?

Řádně připravené lyžařské vybavení Vám zajistí, aby byl pro Vás čas strávený na sněhu opravdovým zážitkem a kompenzací za vysoké náklady spojené se zimní lyžařskou dovolenou.


Doporučujeme vyhledat profesionální servis.


 

ZÁKLADNÍ KROKY PŘI PROVÁDĚNÍ SKI SERVISU.


 1. 1. OČIŠTĚNÍ A OPRAVA SKLUZNICE.
 • V případě nutnosti je potřeba očistit skluznice od starého vosku.
 • Vizuální kontrola skluznice, v případě potřeby v malém rozsahu se provádí manuální oprava poškozeného místa skluznice.
 • Zatavení škrábanců provádíme tavnou pistolí, popřípadě při velkém zničení skluznice se provádí oprava také tak zvaným výsekem, kde se vysekne poničená skluznice a nahradí se novou skluznicí.
 • Přebroušení skluznice sjezdové lyže provádíme na brusném pásu pod tekoucí chladící emulzí. Vyrovnání  skluznice, dočištění opravených míst a příprava skluznice sjezdové lyže na finální broušení na kamenu a vybroušení nové požadované struktury.


 1. 2. BROUŠENÍ SKLUZNICE.
 • Po základní opravě skluznice a jejím přebroušení na brusném pásu potřebujeme vrátit skluznici její skluzné vlastnosti.
 • Pro získání dokonalé roviny a následné vybroušení nové struktury sjezdové lyže je potřeba provést broušení na brusném kameni.
 • Broušením na brusném kameni získáme zpět původní skluzné vlastnosti sjezdové lyže.
 • Brusné kameny dokáží vytvořit jak lineární tak variární struktury na skluznici.
 • Struktury se volí podle typu lyže a také sněhových podmínek, tak aby docházelo k co nejlepšímu odvodu vody a sjezdová lyže tak mohla co nejlépe klouzat po sněhu.


 1. 3. BROUŠENÍ HRAN.
 • Ve chvíli, kdy máme připravenou skluznici sjezdové lyže, potřebujeme dodat maximální ostrost také hranám sjezdové lyže.
 • Úhel boční hrany závisí na typu a charakteru sjezdové lyže a jejich použití a také na zkušenosti lyžaře a v neposlední řadě tvrdosti podložky ( sněhu ).
 • Základní úhlování boční hrany se provádí buďto na brusných pásech, nebo na stroji s keramickými kotouči. Přednosti keramického kotouče a jeho broušením je naprostá přesnost broušené hrany, její delší životnost a vyšší šetrnost při broušení. To zaručuje celkově delší životnost sjezdových  lyží a při lyžování dlouhodobější požitek z maximálně ostré hrany. Hrany sjezdových lyží se obvykle brousí v rozmezí 87° až 89°, hlavními parametry jsou typ sjezdové lyže, zkušenosti lyžaře ale také typ a struktura sněhu na sjezdovce.
 • Keramické kotouče se samozřejmě starají také o broušení spodní hrany od skluznice. Toto slouží k lehčímu přenosu síly při vykrajování carvingového oblouku. Tím se jízda zrychluje přenos síly z jedné hrany na druhou a carvingový oblouk se tak vykrajuje jednodušeji. Nedochází tak k zařezávání hran do sjezdovky.
 • Tuning spodní hrany se obvykle brousí pod úhlem v rozmezí od 0,4° až 0,8° a díky keramickým kotoučům je opět velmi šetrná k hranám sjezdových lyží.


 1. 4. IMPREGNACE voskování a LEŠTĚNÍ.
 • Kompletní příprava skluznice a hrany sjezdové lyže má velký vliv na maximální skluz lyže. Skluznice potřebuje po kompletním servise opětovné namazání a tím ochránit jednotlivé póry skluznice.
 • Skluznice potřebuje pro maximální absorpci vosku zahřát skluznici na doporučenou teplotu. Tím se póry skluznice roztáhnou a jsou tak schopny pojmout maximální množství skluzového vosku.
 • Nesmírně důležitým faktorem je správná teplota! ! ! Skluznice totiž nesmíme v žádném případě přehřát.
 • Voskování provádíme několika způsoby. Buď nanášíme vosk pomocí nahřátého kotouče, případně můžeme vosk nanést přímo na skluznici a následně jej rozžehlit pozor používejte správné teploty ! ! !
 • Toto finální ošetření skluznice musíme provádět velmi jemně , proto aby nám netupilo již nabroušené a připravené hrany.
 • Po vychladnutí naneseného vosku ještě musíme přebytečný vosk seškrabat plastovou škrabkou, vykartáčovat vosk ze struktury a v závěru vyleštit. Takto připravená lyže může vyrazit na svah.

 


Team SportMAX Vám přeje spoustu krásných chvil strávených na sněhu.